ODTÜ Mezun Hikayeleri

Sevgili Mezunlarımız,

Üniversitemizi, öğrenci adaylarına tanıtmak üzere, ODTÜ-GİSAM iş birliği ile ODTÜ Mezun Hikayeleri projesini başlatmış bulunmaktayız. Sizlerden gelen videolarla oluşturacağımız film/filmler ODTÜ sosyal medya hesaplarında paylaşılacak, salgın biterse yüz yüze tanıtımlarda da öğrencilerle buluşturulacaktır.

Sizlerden talep ettiğimiz videonun içeriği 5 bölümden oluşuyor. Destekleriniz için şimdiden çok teşekkür ederiz.

ODTÜ-GİSAM(Görsel-İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi) www.gisam.metu.edu.tr

E-posta: gisam@metu.edu.tr

1-Kişisel Bilgiler: İsim, Mezuniyet yılı ve bölüm, Şehir/Ülke, İş… Örnek: Merhaba, ben Ayşe Tokdemir. 1990 yılında İnşaat Mühendisliğinden mezun oldum. Şu anda Sydney’deyim. Burada inşaat mühendisliği yapıyorum. / Google’da çalışıyorum. / uluslararası bir firmanın insan kaynakları müdürüyüm….

2- Şu anda bulunduğunuz konuma nasıl geldiniz? Mezuniyet sonrası hikayenizi kısaca anlatır mısınız?

3- Üniversiteye hazırlanan öğrencilere ve şu anda ODTÜ’de okuyan öğrencilere ne gibi tavsiyeler verirsiniz?

4- Hayatınızda ve kariyerinizde ODTÜ’nün nasıl bir etkisi oldu?

5- ODTÜ ile ilgili serbest konuşma. Bu bölümde ODTÜ’nün sizde uyandırdığı duygulardan, anılarınızdan genel olarak bahsedebilirsiniz. Eklemek istediğiniz başka şeyler varsa burada anlatabilirsiniz.

Örnek: ODTÜ’ye dair en çok özlediğim şey bahar şenlikleri….

ODTÜ’de en çok özlediğim şey Devrim’de arkadaşlarla oturmak….

TEKNİK GEREKLİLİKLER:

• İhtiyacınız olan ekipman ön kamerası çalışan bir cep telefonu ve bir adet mikrofonlu kulaklık. (Telefonların orijinal kulaklıkları bu işi görecektir.)

• Bulunduğunuz şehrin neresi olduğunu belirtebilecek bir noktaya gitmenizi isteyeceğiz sizden. Şehrin simgesel yapıları olabilir. Sydney’de Opera binasının önünde, Paris’te Eiffel Kulesini kadraja alabileceğiniz bir yerde, tropik bir ülkedeyseniz deniz kenarında, şort ve tişörtle olabilir. Alaska’daysanız karlarla kaplı bir arka plan yeterli olacaktır. Çerçeveye kendinizi ve göstermek istediğiniz manzarayı nasıl yerleştireceğinizi sizin yaratıcılığınıza bırakıyoruz.

• Videoyu yatay şekilde çekmeniz gerekmektedir.

• Güneşi arkanıza almayın.

• Videoyu tek seferde kaydedebilirsiniz. İsterseniz parça parça da kaydedebilirsiniz. Eğer bir yere kadar güzel konuştunuz ama sonraki cümlede takıldınız ya da söylediğinizi beğenmediniz. Bu durumda tüm videoyu silmeyin. Sadece kötü söylediğiniz kısmı tekrar çekip iki videoyu da bize gönderin. Kurguda gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

• Kayda girerken ve kayıttan çıkarken acele etmeyin. Konuşmanız başlamadan önce ve bittikten sonra birkaç saniye sessiz bekleyiniz.

https://youtu.be/1wGjZymcegY örnek videoyu izleyebilirsiniz.

• Videoları wetransfer.com aracılığıyla, Google drive veya herhangi bir bulut depolama alanı ile gisam@metu.edu.tr adresine Nisan sonuna kadar gönderebilirsiniz.

Videolarınızı heyecanla bekliyor olacağız…