MEZUNLAR OFİSİ

ODTÜ Mezunlar Günü 1991 yılından bu yana kutlanan ve giderek kendini biçimlendiren güçlü bir etkinlik.

Uzun zamandır Haziran sonu ya da Temmuz başında kutlanıyor. Öğleden önce bir araya gelme ve toplu etkinlikler yapılıyor. Öğleden sonra bölümlerde buluşuluyor. "Altın yıllar"ın KKM'de özel bir töreni oluyor.

Madalya törenlerinde 10, 20 (Bronz), 30, 40 (Gümüş), 45, 50, 55 (Altın) yıllık mezunlarımıza madalyaları sunuluyor. Anılan metaller madalyaların malzemesini değil o yılları tanımlamak için kullanılıyor.

10, 20, 30 ve 40. yıl mezunlarının madalyalarının adlarına hazırlanması için Madalya Başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Madalya dönemi olanlar daha yoğun katılıyor olsalar da Mezunlar Günü her dönemden mezunumuzun katıldığı bir etkinlik. Geçmiş yıl katılımlarının mezun yakınlarıyla birlikte 7-8.000 kişiye ulaştığı dönemler oldu. Mezunlar Günü'ne giderek daha yüksek katılımlar olması da doğaldır.

Haziran sonu dünyanın dört bir yanındaki mezunlarımız için de uygun bir zaman; yurtdışından da çok kişi gelip katılıyor. Son dönemde; başka ülkelerden gelip ODTÜ'de okuyan mezunlarımızdan katılanların sayıları da artıyor.

Mezunlar Günü'nde; çok çeşitli yaş gruplarından mezunumuzun okulda bir araya gelmesi şenlikli bir ortamın üremesine neden oluyor. Hem "değişen" üniversiteyle yeniden karşılaşıyorsunuz hem yıllar öncesinin uzak-yakın tanıdıklarınızla... Dünyanın bilimle değiştirilmesine ODTÜ'den katılan 2,5 milyon yılı aşan deneyimin temsilcileri o gün ODTÜ ruhunu yeniden canlandırıyorlar.

2018'de 10.000 dolayında lisans, 2500'den fazla yüksek lisans ve 300'den fazla doktora mezununun madalya töreni olacak. 

Yılda bir kez Mezunlar Günü'nde bir araya gelen mezunlarımız yeni oluşturduğumuz ağ; ODTÜM ile her yerde, her zaman bir arada olmayı da başarıyorlar. Mezunlar Günü'ne daha etkili katılım için de bu ağdan yararlanıyorlar.

2018'de madalya alacakların derecelerine ve yıllara göre dağlılımı