ODTÜM'ün giderek etkili olacak araçlarından biri "Mezun Dizini"dir. ODTÜM'e kayıt olan herkes kendisi ile ilgili olabildiğince çok bilgiyi paylaşmaya özendirilir:

Ne ya da neler okumuş, nerelerde çalışmış, hangi işleri yapmış, nerede yaşıyor, ODTÜ ve ODTÜ'lüler için neleri yapmaya gönüllü? 

Doğal olarak bunların hepsi bir zorunluluk değil. Fakat bu tür temel verileri ne kadar çok paylaşırsak karşılıklı olarak biribirimizin işine yarama olanağımız da o ölçüde artacaktır. Bugüne kadar kayıt yaptıranlar içinde bile Mezun Dizini aracılığıyla çok değerli bilgilere erişme olanağımız var. Mezunları; adlarıyla, işyerleriyle, uygun anahtar sözcükleri kullanma yeteneğimizle bulabilme olanağıyla bitmiyor özgül süzgeçler de kullanabiliyoruz:

ik

Kullanılma sıklığı ve yoğunluğuna bağlı olarak bazı sözcükler sizi kolayca aradıklarınıza yönlendirir.

kalite

Bazı anahtar sözcükler çok fazla kişiyle ilişkili olabilir. Bu da size başka süzgeçler kullanma gereği doğurur.

tasar

Bir ülke ya da bir kentteki ODTÜ mezunlarını bulmak istediğinizde Konum süzgeçinde "ülke"den başlayarak giderek daralan süzgeçler kullanabilirsiniz.

Angola Berlin Silivri

Mesleklere, bölüm ya da programlara göre seçimler yapmak istediğinizde Orta Doğu Teknik Üniversitesi başlığı altındaki süzgeçlerden yararlanabilirsiniz.

Bölüm ya da sınıftan kimleri bulabiliyorsunuz?

Şirket ya da unvanla ilgili bir arama yapacağınızda ise İş başlığının altıdaki süzgeçleri devreye alabilirsiniz.

Diyelim bir işyerinde çalışan mezunlarımızı merak ediyorsunuz?

Beklentilerinizle çakıştırmak istediğinizde kimin neye gönüllü olduğunu merak ediyorsanız Yardım konularının süzgeçlerinden yararlanabileceğiz.

Yardıma gönüllük konusunda çok açık ipuçları olmayabilir, fakat başlangıç için bunların çok yararlı olmasını bekleyebiliriz.

Yardım ve gönüllülük konularındaki yaklaşımları geliştirmek için; bağış, bilimsel çalışmalara destek olma ve çalışma yaşamındaki deneyim ve birikimlerini paylaşma konularını da gözeterek ODTÜM'de Yönderlik çerçevesine ağırlık vermek yararlı olacaktır.

Sonuçta; mezun dizininde yaptığımız aramalarda profillerini de kullanarak uygun olduğuna inandığımız mezunları bulunca geriye; istek ve beklentilerimizi onlara iletmek kalıyor. ODTÜM üzerinden gönderilen bu iletiler mezunumuzun e-posta adresine gidecek ve onun duyarlılığına bağlı olarak yanıt bulacaktır.

Mezun Dizini, mezunların birbirine erişmesini etkili kılmada yararlanılabilecek en temel aracımız olacaktır.