Erişilebilirlik

ODTÜ Mezunlarla İletişim Müdürlüğü ve web uygulama geliştirme ekibi CE / Positive olarak kurumsal web sayfamızın oluşturulması sırasında tüm internet erişim araçları tarafından görüntülenebilir olması için çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar kapsamında birçok internet tarayıcısı ve mobil cihazda testler yapıldı. Yapılan testler neticesinde web sayfasında özel geliştirmeler yapıldı. Yapılan tüm çalışmalara rağmen web sayfasını gezerken bazı hatalar veya görüntülenme sorunları yaşayabilirsiniz. Web sayfası teknik grubu olarak bu hatalar en kısa sürede giderilecektir.

Web Sayfamızda kullanım rahatlığı için geliştirilenler:

Sayfa Kısa Ulaşım Adları (Clean URL)

Web sayfasının içeriklerine kısa yoldan erişebilmeniz ve bölümlerin akılda kalıcılığını artırmak için tüm içerik bölümlerine kısa ulaşım adları hazırlandı. Ör: http://mezun.metu.edu.tr/iletisim/

Resimlerin Alternatif Metinleri

Görmezlerin de web sayfasını ziyaret ederek içeriklerden faydalanabilmeleri için resimlerin alternatif metinlerini text olarak hazırlandı. Ayrıca erişilebilirlik çalışmaları kapsamında özel verileri işaretleyerek veri tutarlılığı artırıldı.

Mobil Aygıt Desteği

Sayfa altyapısı mobil ayıtlarda da görüntülenebilmesi için tasarlandı.

Web sayfası, World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) tarafından belirlenen Web Erişilebilirlik Öncelikleri (WAI) İçerik Erişilebilirlik İlkelerine uygun bir şekilde yeniden yapılandırıldı.

Web sayfasında bazı bölümlerde javascript (web uyglamaları yazılım dili) kullanılmıştır. Javascriptlerin çalışmaması işleyiş açısından doğrudan bir eksiklik yaratmamaktadır. Ancak sayfaları düzgün görüntüleyebilmek için browser'ınızın javascript desteğini açmanızı öneririz.

Şubat - 2017
Pz Sa Ça Pe Cu Ct Pa
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728